  • EKMM451VNN271MQ60S
EKMM451VNN271MQ60S
advertisement
Manufacturer No:
EKMM451VNN271MQ60S
HK JDW NO:
856-EKMM451VNN271MQ60S
Description:
KMM 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.18A 1.000Dia 25.40mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
EKMM451VNN271MQ60S
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    1.000Dia 25.40mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Snap in
  • Capacitance
    270μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.228Ohm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.18A
  • Test Frequency
    315Hz
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.18A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.6874A @ 50kHz
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Diameter
    25.4mm
  • Height Seated (Max)
    2.441 62.00mm