  • EKMM401VSN101MR20W
EKMM401VSN101MR20W
advertisement
Manufacturer No:
EKMM401VSN101MR20W
HK JDW NO:
856-EKMM401VSN101MR20W
Description:
KMM 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 600mA 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
EKMM401VSN101MR20W
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    100μF
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.486Ohm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    600mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    600mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    858mA @ 50kHz
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm