  • EKMH630VNN682MR50W
EKMH630VNN682MR50W
advertisement
Manufacturer No:
EKMH630VNN682MR50W
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-EKMH630VNN682MR50W
Package:
Radial, Can - Snap-In
Description:
KMH 6800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.65A 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
EKMH630VNN682MR50W
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    KMH
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Snap in
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    63V
  • Capacitance
    6800μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    37mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    3.65A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.65A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.38A @ 100kHz
  • Diameter
    30mm
  • Height Seated (Max)
    2.047 52.00mm
  • Length
    50mm