  • EKMH451VSN101MR25S
EKMH451VSN101MR25S
advertisement
Manufacturer No:
EKMH451VSN101MR25S
HK JDW NO:
856-EKMH451VSN101MR25S
Package:
Radial, Can - Snap-In
Description:
KMH 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 640mA 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
EKMH451VSN101MR25S
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    640mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    915.2mA @ 100kHz
  • Diameter
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm
  • Length
    30mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Series
    KMH
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Snap in
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    450V
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.486Ohm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    640mA