  • EKMG101ELL220MHB5D
EKMG101ELL220MHB5D
advertisement
Manufacturer No:
EKMG101ELL220MHB5D
HK JDW NO:
856-EKMG101ELL220MHB5D
Description:
KMG 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 93mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 12024
Step5Bar-code shipping tag
EKMG101ELL220MHB5D
    Radial, Can
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    KMG
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Radial
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    93mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    93mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    167.4mA @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height
    11.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm