  • EKMG101ELL102MM40S
EKMG101ELL102MM40S
advertisement
Manufacturer No:
EKMG101ELL102MM40S
HK JDW NO:
856-EKMG101ELL102MM40S
Description:
KMG 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 985mA 0.709Dia 18.00mm -55°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 150
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EKMG101ELL102MM40S
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    KMG
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Radial
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    985mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    985mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.4775A @ 100kHz
  • Diameter
    18mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.634 41.50mm