  • EGXL500EC3101MJC5S
EGXL500EC3101MJC5S
advertisement
Manufacturer No:
EGXL500EC3101MJC5S
HK JDW NO:
856-EGXL500EC3101MJC5S
Description:
GXL 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 590mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~125°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
EGXL500EC3101MJC5S
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Series
    GXL
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current
    590mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    300mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    236mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    590mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.551 14.00mm