  • EGXF401ELL560MU35S
EGXF401ELL560MU35S
advertisement
Manufacturer No:
EGXF401ELL560MU35S
HK JDW NO:
856-EGXF401ELL560MU35S
Description:
GXF 56μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.571Dia 14.50mm -40°C~125°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
EGXF401ELL560MU35S
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
    GXF
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.571Dia 14.50mm
  • Tolerance
    ±20%
    Automotive
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    56μF
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    556.5mA @ 120Hz
  • Height Seated (Max)
    1.437 36.50mm