  • EGXF401ELL300MJ40S
EGXF401ELL300MJ40S
advertisement
Manufacturer No:
EGXF401ELL300MJ40S
HK JDW NO:
856-EGXF401ELL300MJ40S
Description:
GXF 30μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.394Dia 10.00mm -40°C~125°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 1452
Step5Bar-code shipping tag
EGXF401ELL300MJ40S
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
    GXF
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    30μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    282mA @ 120Hz
  • Diameter
    10mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.634 41.50mm