  • EGXF350ELL242ML25S
EGXF350ELL242ML25S
advertisement
Manufacturer No:
EGXF350ELL242ML25S
HK JDW NO:
856-EGXF350ELL242ML25S
Description:
GXF 2400μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.630Dia 16.00mm -40°C~125°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
EGXF350ELL242ML25S
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Series
    GXF
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    Automotive
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    2400μF
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    22mOhm @ 100kHz
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.273A @ 120Hz
  • Height Seated (Max)
    1.043 26.50mm