  • EGXF161ELL181MK35S
EGXF161ELL181MK35S
advertisement
Manufacturer No:
EGXF161ELL181MK35S
HK JDW NO:
856-EGXF161ELL181MK35S
Description:
GXF 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.492Dia 12.50mm -40°C~125°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 397
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EGXF161ELL181MK35S
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    180μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    689.5mA @ 120Hz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.437 36.50mm