  • EGPD800ELL271MK20H
EGPD800ELL271MK20H
advertisement
Manufacturer No:
EGPD800ELL271MK20H
HK JDW NO:
856-EGPD800ELL271MK20H
Description:
GPD 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.42A 0.492Dia 12.50mm -40°C~135°C Polar 5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 3907
Step5Bar-code shipping tag
EGPD800ELL271MK20H
  • Height Seated (Max)
    0.846 21.50mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Operating Temperature
    -40°C~135°C
  • Series
    GPD
  • Published
    2003
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    270μF
  • Voltage - Rated DC
    80V
  • Lead Pitch
    5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    72mOhm @ 100kHz
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 135°C
  • Ripple Current
    1.42A
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    820mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.64A @ 100kHz
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    20mm