  • EGPD101ELL221MK25H
EGPD101ELL221MK25H
advertisement
Manufacturer No:
EGPD101ELL221MK25H
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-EGPD101ELL221MK25H
Package:
Radial, Can
Description:
GPD 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.96A 0.492Dia 12.50mm -40°C~135°C Polar 5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 878
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EGPD101ELL221MK25H
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~135°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    GPD
  • Published
    2003
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    68mOhm @ 100kHz
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 135°C
  • Ripple Current
    1.96A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.07A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.14A @ 100kHz
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.043 26.50mm