  • EGPA101ELL361ML30S
EGPA101ELL361ML30S
advertisement
Manufacturer No:
EGPA101ELL361ML30S
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-EGPA101ELL361ML30S
Package:
Radial, Can
Description:
GPA 360μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.25A 0.630Dia 16.00mm -40°C~125°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
EGPA101ELL361ML30S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    GPA
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    360μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    68mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current
    2.25A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.125A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.25A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    1.240 31.50mm
  • Length
    30mm