  • EFR32MG12P433F1024GM68-CR
EFR32MG12P433F1024GM68-CR
advertisement
Manufacturer No:
EFR32MG12P433F1024GM68-CR
Manufacturer:
Silicon Labs
HK JDW NO:
715-EFR32MG12P433F1024GM68-CR
Package:
68-VFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
EFR32MG12P433F1024GM68-CR Overview
68-VFQFN Exposed Pad package saves space on the board. The RF transceiver's mounting method adopted is Surface Mount.As a result, it appears as a TxRx + MCU with transceiver RF's a high efficiency and a high degree of reliability.Advanced transceiver RF' packaging Tape & Reel (TR) is used to provide high reliability.Located in the well-known Mighty Gecko series product line, this RF transceiver is a kind of this series.This system operates at 2.4GHz frequency.
EFR32MG12P433F1024GM68-CR Features
68-VFQFN Exposed Pad package
Surface Mount for mounting
TxRx + MCU
Tape & Reel (TR) is used
Mighty Gecko series
EFR32MG12P433F1024GM68-CR Applications
There are a lot of Silicon Labs EFR32MG12P433F1024GM68-CR RF Transceiver ICs applications.
  • LED Lighting
  • Power management
  • Fitness
  • Patient Asset Tracking
  • LoT applications
  • Digital Remote
  • Switch
  • Receive
  • Secure Payment
Step5Bar-code shipping tag
EFR32MG12P433F1024GM68-CR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    68-VFQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Mighty Gecko
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    TxRx + MCU
  • Voltage - Supply
    1.8V~3.8V
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Frequency
    2.4GHz
  • Memory Size
    1MB Flash 256kB RAM
  • Protocol
    Bluetooth v5.0, Thread, Zigbee®
  • Power - Output
    20dBm
  • RF Family/Standard
    802.15.4, Bluetooth
  • Sensitivity
    -102dBm
  • Data Rate (Max)
    38.4kbps
  • Serial Interfaces
    I2C, I2S, IrDA, SPI, UART
  • Current - Receiving
    8.4mA~13mA
  • Current - Transmitting
    20.3mA~134.3mA