  • EFR32FG1P133F256GM48-C0
EFR32FG1P133F256GM48-C0
advertisement
Manufacturer No:
EFR32FG1P133F256GM48-C0
HK JDW NO:
715-EFR32FG1P133F256GM48-C0
Package:
48-VFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
EFR32FG1P133F256GM48-C0 Overview
The 48-VFQFN Exposed Pad package RF transceiver IC is used for saving board space. The RF transceiver's mounting method adopted is Surface Mount.With transceiver RF's high reliability and efficiency, this emerges as a TxRx + MCU.High reliability is achieved using advanced transceiver RF' packaging Tray.48 pins are on the transceiver RF circuit board.RF transceivers from the well-known Flex Gecko series product line are featured in this RF transceiver.As a result, RF transceiver operates based on the frequency of 169MHz~915MHz 2.4GHz.
EFR32FG1P133F256GM48-C0 Features
48-VFQFN Exposed Pad package
Surface Mount for mounting
TxRx + MCU
Tray is used
48 pins
Flex Gecko series
EFR32FG1P133F256GM48-C0 Applications
There are a lot of Silicon Labs EFR32FG1P133F256GM48-C0 RF Transceiver ICs applications.
  • Industrial Controls
  • Wireless Price Tags
  • Security Systems
  • Internet of Things (IoT)
  • Switch
  • Home and Security
  • Chemical Sensors
  • Receive
  • Low-power IoT applications
Step5Bar-code shipping tag
EFR32FG1P133F256GM48-C0
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2016
  • Series
    Flex Gecko
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    TxRx + MCU
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
    1.85V~3.8V
  • Frequency
    169MHz~915MHz 2.4GHz
  • Memory Size
    256kB Flash 32kB RAM
  • Number of I/O
    31
  • RAM Size
    32kB
  • Protocol
    Flex Gecko
  • Power - Output
    20dBm
  • RF Family/Standard
  • Sensitivity
    -121dBm
  • Data Rate (Max)
    2Mbps
  • Current - Receiving
    8.7mA
  • Current - Transmitting
    34mA