  • EFR32FG12P433F1024GM48-BR
EFR32FG12P433F1024GM48-BR
advertisement
Manufacturer No:
EFR32FG12P433F1024GM48-BR
HK JDW NO:
715-EFR32FG12P433F1024GM48-BR
Package:
48-VFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
EFR32FG12P433F1024GM48-BR Overview
The board's 48-VFQFN Exposed Pad package saves space. As far as RF transceiver's mounting is concerned, Surface Mount is adopted.With transceiver RF's high efficiency and reliable performance, it emerges as a TxRx + MCU.High reliability can be achieved by using the advanced transceiver RF' packaging Tape & Reel (TR).Located in the well-known Flex Gecko series product line, this RF transceiver is a kind of this series.On the basis of the frequency 169MHz 315MHz 433MHz 490MHz 868MHz 915MHz 2.4GHz, RF transceiver operates .
EFR32FG12P433F1024GM48-BR Features
48-VFQFN Exposed Pad package
Surface Mount for mounting
TxRx + MCU
Tape & Reel (TR) is used
Flex Gecko series
EFR32FG12P433F1024GM48-BR Applications
There are a lot of Silicon Labs EFR32FG12P433F1024GM48-BR RF Transceiver ICs applications.
  • Wireless Price Tags
  • Remote Control
  • Low-power IoT applications
  • Switch
  • Health care
  • Receive
  • Internet of Things (IoT)
  • Home and Security
  • Location and Asset Tracking
  • LED Lighting
Step5Bar-code shipping tag
EFR32FG12P433F1024GM48-BR
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-VFQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Flex Gecko
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Voltage - Supply
    1.8V~3.8V
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Frequency
    169MHz 315MHz 433MHz 490MHz 868MHz 915MHz 2.4GHz
  • Memory Size
    1024kB Flash 256kB RAM
  • Power - Output
    20dBm
  • Sensitivity
    -102dBm
  • Data Rate (Max)
    2Mbps
  • Current - Receiving
    8mA~10.8mA
  • Current - Transmitting
    8.2mA~126.7mA