  • EFR32BG1P333F256GM48-C0
EFR32BG1P333F256GM48-C0
advertisement
Manufacturer No:
EFR32BG1P333F256GM48-C0
Manufacturer:
Silicon Labs
HK JDW NO:
715-EFR32BG1P333F256GM48-C0
Package:
48-VFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
EFR32BG1P333F256GM48-C0 Overview
To save board space, RF transceiver IC uses the 48-VFQFN Exposed Pad package. RF transceiver's mounting is done by using Surface Mount.When transceiver RF emerges as a TxRx + MCU, it shows high-performance and reliability.Advanced transceiver RF' packaging Tray is used to provide high reliability.transceiver RF circuit boards with 48 pins are designed.RF transceiver operates on the basis of the frequency of 2.4GHz.
EFR32BG1P333F256GM48-C0 Features
48-VFQFN Exposed Pad package
Surface Mount for mounting
TxRx + MCU
Tray is used
48 pins
EFR32BG1P333F256GM48-C0 Applications
There are a lot of Silicon Labs EFR32BG1P333F256GM48-C0 RF Transceiver ICs applications.
  • Utility and Smart Energy
  • Low-power IoT applications
  • Internet of Things (IoT)
  • Remote Control
  • M2M Communication
  • Digital Remote
  • Secure Payment
  • Consumer Electronics
  • Transmit
  • Receive
Step5Bar-code shipping tag
EFR32BG1P333F256GM48-C0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2016
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    48
  • Type
    TxRx + MCU
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
    1.85V~3.8V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    2.4GHz
  • Memory Size
    256kB Flash 32kB RAM
  • Number of I/O
    31
  • RAM Size
    32kB
  • Protocol
    Bluetooth v4.0
  • Power - Output
    19.5dBm
  • RF Family/Standard
    Bluetooth
  • Sensitivity
    -94dBm
  • Data Rate (Max)
    2Mbps
  • Serial Interfaces
    I2C, I2S, SPI, UART
  • Current - Receiving
    8.7mA
  • Current - Transmitting
    34.1mA
  • Modulation
    2FSK, 4FSK, ASK, BPSK, DBPSK, DSSS, GFSK, GMSK, OOK, O-QPSK
  • GPIO
    28
  • Height Seated (Max)
    0.9mm
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm