  • EFR32BG12P433F1024GM68-CR
EFR32BG12P433F1024GM68-CR
advertisement
Manufacturer No:
EFR32BG12P433F1024GM68-CR
Manufacturer:
Silicon Labs
HK JDW NO:
715-EFR32BG12P433F1024GM68-CR
Package:
68-VFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
EFR32BG12P433F1024GM68-CR Overview
To save space on the board, RF transceiver IC has a 68-VFQFN Exposed Pad package. The RF transceiver's mounting method is Surface Mount.In this case, it emerges as a TxRx + MCU with transceiver RF's a high efficiency.Advanced transceiver RF' packaging Cut Tape (CT) is used to provide high reliability.The RF transceiver that you are looking at comes from our well-known EFR32? Blue Gecko series product line.A frequency of 2.4GHz is used to operate RF transceiver.
EFR32BG12P433F1024GM68-CR Features
68-VFQFN Exposed Pad package
Surface Mount for mounting
TxRx + MCU
Cut Tape (CT) is used
EFR32? Blue Gecko series
EFR32BG12P433F1024GM68-CR Applications
There are a lot of Silicon Labs EFR32BG12P433F1024GM68-CR RF Transceiver ICs applications.
  • Retail
  • Digital Remote
  • Secure Payment
  • Smart Meters
  • Utility and Smart Energy
  • Power management
  • Patient Asset Tracking
  • Chemical Sensors
  • Health care
Step5Bar-code shipping tag
EFR32BG12P433F1024GM68-CR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    68-VFQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    EFR32™ Blue Gecko
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    TxRx + MCU
  • Voltage - Supply
    1.8V~3.8V
  • Frequency
    2.4GHz
  • Memory Size
    1024kB Flash 256kB RAM
  • Protocol
    Bluetooth v5.0, Wireless M-Bus
  • Power - Output
    19dBm
  • RF Family/Standard
    802.15.4, Bluetooth
  • Sensitivity
    -126.2dBm
  • Data Rate (Max)
    2Mbps
  • Serial Interfaces
    I2C, I2S, SPI, UART
  • Current - Receiving
    8.4mA~10mA
  • Current - Transmitting
    8.5mA~35.3mA