  • EFM32ZG210F32-QFN32T
EFM32ZG210F32-QFN32T
advertisement
Manufacturer No:
EFM32ZG210F32-QFN32T
HK JDW NO:
715-EFM32ZG210F32-QFN32T
Description:
32KB 32K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M0+ 32-Bit Microcontroller Zero Gecko Series 32 Pin 24MHz 32-VQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
EFM32ZG210F32-QFN32T Overview
The package has a 32-VQFN Exposed Pad shape. In total, it has 24 inputs and outputs. It is important to note that the Microcontroller has a Surface Mount mounting type. The 32-Bit core is the core of the MCU. As far as its program memory type is concerned, it is FLASH. The temperature range of this Microcontroller is within the range of -40°C~85°C TA. The Zero Gecko series is comprised of this electrical component. Microcontroller has abundant program memory size of 32KB 32K x 8. MCU is powered by ARM® Cortex®-M0+ Core Processor. The IC chip fits into the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. 32kB memory size belongs to the part. An effective performance can be achieved at a frequency of 24MHz. It is possible to access the 32 pins on the chip through the 32 pins. The clock has 2 timers/counters to keep track of the time. There is an integrated ARM core architecture in it.
EFM32ZG210F32-QFN32T Features
32-VQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
EFM32ZG210F32-QFN32T Applications
There are a lot of Silicon Labs EFM32ZG210F32-QFN32T Microcontroller applications.
  • Instrument control
  • Smartphone
  • PDAs, game consoles
  • Telephone sets
  • 3D printers
  • Tape drives
  • Laminators
  • Digital cameras
  • Plant factories
  • Broadband technology
Step5Bar-code shipping tag
EFM32ZG210F32-QFN32T
    6 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2001
  • Series
    Zero Gecko
  • Pbfree Code
  • Frequency
    24MHz
  • Memory Size
    32kB
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.98V~3.8V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M0+
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    32KB 32K x 8
  • Connectivity
    EBI/EMI, I2C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 4x12b; D/A 1x12b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Data Bus Width
    32b
  • Number of Timers/Counters
    2
  • Core Architecture
    ARM
  • Number of SPI Channels
    1
  • Height
    850μm
  • Length
    6mm
  • Width
    6mm