  • EFM32GG332F512-QFP64
EFM32GG332F512-QFP64
advertisement
Manufacturer No:
EFM32GG332F512-QFP64
HK JDW NO:
715-EFM32GG332F512-QFP64
Package:
64-TQFP Exposed Pad
Description:
512KB 512K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Giant Gecko Series 64 Pin 48MHz 3V 64-TQFP Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 10325
Step5Bar-code shipping tag
EFM32GG332F512-QFP64
  • Package / Case
    64-TQFP Exposed Pad
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Series
    Giant Gecko
  • Published
    2013
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • HTS Code
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    48MHz
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.8V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.98V
  • Interface
    I2C, IrDA, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    512kB
  • Number of I/O
    50
  • RAM Size
    128K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.85V~3.8V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    512KB 512K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART, USB
  • DAC Channels
  • ROM (words)
    524288
  • Length
    10mm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm