  • PIC16C56A-40/P
PIC16C56A-40/P
advertisement
Manufacturer No:
PIC16C56A-40/P
HK JDW NO:
536-PIC16C56A-40/P
Package:
18-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
PIC16C56A-40/P
Description:
1.5KB 1K x 12 OTP PIC 8-Bit Microcontroller PIC? 16C Series PIC16C56A 18 Pin 40MHz 5V 18-DIP (0.300, 7.62mm)
Purchasing and Inquiry
PIC16C56A-40/P Overview
Due to the benefits of saving space, it is available in the 18-DIP (0.300, 7.62mm) package. It is mounted using the way of Through Hole. Tube is the package that contains it. The device has a PIC core processor. When working, it is recommended that the temperature be kept at 0°C~70°C TA. OTP is its program memory type. There are 12 I/Os on the board. It has a part number of PIC16C56A that can be used to locate similar components. A DUAL position is assigned to its terminals. It consists of 18 terminationals. Part of the PIC? 16C series, this electrical component is used in a variety of applications. Using the 5V supply voltage allows for high efficiency. As a storage type for data, EPROM is used. uPs/uCs/Peripheral IC for this gadget is MICROCONTROLLER, RISC. It is constructed using 18 pins. As a result, it is mounted in accordance with Through Hole. There are a total of 18 pins on it. In the subcategory of Microcontrollers, this component is included. In the device, there is a memory capacity of 1kB which may be used to store programs and data. A 2.5/6.25V power source powers it. At a frequency of 40MHz, it exhibits excellent efficiency. In total, there are 1 timers and counters. As part of the PIC CPU family, this component is included. Normal operation requires a supply voltage (Vsup) that is higher than 4.5V. An oscillator type External is required for it to work.
PIC16C56A-40/P Features
18-DIP (0.300, 7.62mm) package
Mounting type of Through Hole
Microcontrollers subcategory
PIC16C56A-40/P Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16C56A-40/P Microcontroller applications.
  • Fax machines
  • Mice
  • Firewalls
  • Wastewater treatment
  • Automatic staplers
  • Electromechanical control
  • Computers and laptops-video calling, email, blogging
  • Virtual reality VR robots
  • Medical instruments chromatographs
  • Playstation
Step5Bar-code shipping tag
PIC16C56A-40/P
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    18-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    18
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2002
  • Number of Terminations
    18
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Frequency
    40MHz
  • Base Part Number
    PIC16C56A
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    2.5/6.25V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Memory Size
    1kB
  • Number of I/O
    12
  • RAM Size
    25 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.5V~5.5V
  • Peripherals
    POR, WDT
  • Program Memory Size
    1.5KB 1K x 12
  • Access Time
    40 μs
  • On Chip Program ROM Width
    12
  • CPU Family
    PIC
  • Height Seated (Max)
    4.32mm
  • Length
    22.8mm