  • EEVHP0J470P
EEVHP0J470P
advertisement
Manufacturer No:
EEVHP0J470P
Manufacturer:
Panasonic
HK JDW NO:
590-EEVHP0J470P
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
47μF Capacitor 35mA Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
EEVHP0J470P
  • Package / Case
    Aluminum
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Capacitance
    47μF
  • Packing Method
    TAPE
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Polarity
    NON-POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Size Code
    2626
  • Leakage Current
    0.006mA
  • Ripple Current
    35mA
  • Tan Delta
    0.60
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%