  • EEVHA1V101P
EEVHA1V101P
advertisement
Manufacturer No:
EEVHA1V101P
Manufacturer:
Panasonic
HK JDW NO:
590-EEVHA1V101P
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
EE(HA,35V) 100μF Capacitor 20% 160mA Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
EEVHA1V101P
  • Package / Case
    Aluminum
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Series
    EE(HA,35V)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Capacitance
    100μF
  • Packing Method
    TAPE
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    35V
  • Size Code
    4741
  • Leakage Current
    0.035mA
  • Ripple Current
    160mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.14
  • Diameter
    10mm
  • Height
    10.2mm
  • Length
    11.6mm
  • Width
    10.3mm