  • EEV-TG1A101P
EEV-TG1A101P
advertisement
Manufacturer No:
EEV-TG1A101P
HK JDW NO:
590-EEV-TG1A101P
Datasheet:
EEV-TG1A101P
Description:
TG 100μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 100mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~125°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
EEV-TG1A101P
    Select All
  • Mount
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Series
    TG
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1Ohm @ 100kHz
  • Size Code
    2626
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    0.01mA
  • Ripple Current
    100mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.3
  • Ripple Current @ Low Frequency
    65mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    100mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.244 6.20mm