  • EEV-TA1H470P
EEV-TA1H470P
advertisement
Manufacturer No:
EEV-TA1H470P
HK JDW NO:
590-EEV-TA1H470P
Datasheet:
EEV-TA1H470P
Description:
TA 47μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 94mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~125°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
EEV-TA1H470P
  • Size Code
    4141
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    0.0235mA
  • Ripple Current
    94mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.18
  • Ripple Current @ Low Frequency
    61.1mA @ 120Hz
  • Height Seated (Max)
    0.402 10.20mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Series
    TA
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    50V