  • EEV-HD1H4R7R
EEV-HD1H4R7R
advertisement
Manufacturer No:
EEV-HD1H4R7R
HK JDW NO:
590-EEV-HD1H4R7R
Datasheet:
EEV-HD1H4R7R
Description:
HD-V 4.7μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
EEV-HD1H4R7R
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.209Lx0.209W 5.30mmx5.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2005
  • Series
    HD-V
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Additional Feature
    ESR IS MEASURED AT 100 KHZ
  • Capacitance
    4.7μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Size Code
    2621
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.003mA
  • Tan Delta
    0.12
  • Impedance
    7.2Ohm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    21mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    35.7mA @ 100kHz
  • ESR
    7200 mΩ
  • Custom Capabilities
    Vibration-Proof Available On Request
  • Height Seated (Max)
    0.228 5.80mm
  • Length
    6.5mm
  • Width
    5.3mm