  • EEV-HA0J221WP
EEV-HA0J221WP
advertisement
Manufacturer No:
EEV-HA0J221WP
HK JDW NO:
590-EEV-HA0J221WP
Datasheet:
EEV-HA0J221WP
Description:
HA 220μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 74mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
EEV-HA0J221WP
    Select All
  • Mount
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    HA
  • Published
    2001
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Size Code
    2626
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.01386mA
  • Ripple Current
    74mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.35
  • Ripple Current @ Low Frequency
    74mA @ 120Hz
  • Height Seated (Max)
    0.213 5.40mm
  • Length
    7mm
  • Width
    6.6mm