  • EEUFA1C821S
EEUFA1C821S
advertisement
Manufacturer No:
EEUFA1C821S
HK JDW NO:
590-EEUFA1C821S
Description:
EEU-FA 820μF Capacitor 20% 1.205A Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
EEUFA1C821S
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Capacitance
    820μF
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Leakage Current
    0.1312mA
  • Ripple Current
    1.205A
  • Tan Delta
    0.16
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    15mm