  • EEU-TP1V821
EEU-TP1V821
advertisement
Manufacturer No:
EEU-TP1V821
HK JDW NO:
590-EEU-TP1V821
Description:
TP 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.75A 0.492Dia 12.50mm -40°C~135°C Polar 5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 6700
Step5Bar-code shipping tag
EEU-TP1V821
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -40°C~135°C
  • Series
    TP
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • Additional Feature
    ESR IS MEASURED AT 100 KHZ
  • Capacitance
    820μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    30mOhm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    35V
  • Lifetime @ Temp
    4000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    287μA
  • Ripple Current
    1.75A
  • Life (Hours)
    4000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.635A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.75A @ 100kHz
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Outside Diameter
    12.5 mm
  • Ripple Current (AC)
    2.18A
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm