  • EEU-TA1V471B
EEU-TA1V471B
advertisement
Manufacturer No:
EEU-TA1V471B
HK JDW NO:
590-EEU-TA1V471B
Description:
TA 470μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 1.33A 0.492Dia 12.50mm -40°C~125°C Polar 5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 893
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EEU-TA1V471B
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    TA
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    70mOhm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    0.1645mA
  • Ripple Current
    1.33A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Impedance
    70mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    997.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.33A @ 100kHz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm