  • EEU-TA1A332
EEU-TA1A332
advertisement
Manufacturer No:
EEU-TA1A332
HK JDW NO:
590-EEU-TA1A332
Description:
TA 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.3A 0.630Dia 16.00mm -40°C~125°C Polar 7.5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 114
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EEU-TA1A332
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Series
    TA
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    3300μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    24mOhm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    0.33mA
  • Ripple Current
    2.3A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Impedance
    24mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.84A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.3A @ 100kHz
  • Diameter
    16mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm