  • EEU-HD1A331
EEU-HD1A331
advertisement
Manufacturer No:
EEU-HD1A331
HK JDW NO:
590-EEU-HD1A331
Datasheet:
EEU-HD1A331
Description:
HD 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 200mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 906
Step5Bar-code shipping tag
EEU-HD1A331
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
    Radial, Can
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Series
    HD
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Voltage
    10V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    200mA
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    200mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    300mA @ 100kHz
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Ripple Current (AC)
    200mA
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    11.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.500 12.70mm