  • EEU-FS1K271LB
EEU-FS1K271LB
advertisement
Manufacturer No:
EEU-FS1K271LB
HK JDW NO:
590-EEU-FS1K271LB
Datasheet:
EEU-FS1K271LB
Description:
FS 270μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can
Quantity:
In Stock : 10639
Step5Bar-code shipping tag
EEU-FS1K271LB
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    80V
  • Capacitance
    270μF
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Impedance
    44mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    840mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.2A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm