  • EEU-FS1H681
EEU-FS1H681
advertisement
Manufacturer No:
EEU-FS1H681
HK JDW NO:
590-EEU-FS1H681
Datasheet:
EEU-FS1H681
Description:
FS 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar Radial, Can
Quantity:
In Stock : 9210
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EEU-FS1H681
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    680μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    18mOhm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Impedance
    18mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.745A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.66A @ 100kHz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm