  • EEU-FR1H4R7B
EEU-FR1H4R7B
advertisement
Manufacturer No:
EEU-FR1H4R7B
HK JDW NO:
590-EEU-FR1H4R7B
Description:
FR 4.7μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can
Quantity:
In Stock : 10000
Step5Bar-code shipping tag
EEU-FR1H4R7B
    Radial, Can
  • Surface Mount
    NO
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    4.7μF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.0024mA
  • Tan Delta
    0.10
  • Impedance
    620mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    101.75mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    185mA @ 100kHz
  • ESR
    620 mΩ
  • Diameter
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm
  • Length
    11mm