  • EEU-FR1C222
EEU-FR1C222
advertisement
Manufacturer No:
EEU-FR1C222
HK JDW NO:
590-EEU-FR1C222
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
FR 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar Radial, Can
Quantity:
In Stock : 368
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EEU-FR1C222
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    FR
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    2200μF
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.352mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.2
  • Impedance
    18mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.08A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.6A @ 100kHz
  • ESR
    18 mΩ
  • Diameter
    12.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm
  • Length
    20mm