  • EEU-FM1H271B
EEU-FM1H271B
advertisement
Manufacturer No:
EEU-FM1H271B
HK JDW NO:
590-EEU-FM1H271B
Datasheet:
EEU-FM1H271B
Description:
FM 270μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 1.89A 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
EEU-FM1H271B
    2
  • Termination
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    270μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    23mOhm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.135mA
  • Ripple Current
    1.89A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Impedance
    23mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.323A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.89A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Diameter
    10mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2006
  • Series
    FM
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%