  • EEU-FK1A682S
EEU-FK1A682S
advertisement
Manufacturer No:
EEU-FK1A682S
HK JDW NO:
590-EEU-FK1A682S
Package:
Radial, Can
Datasheet:
EEU-FK1A682S
Description:
FK 6800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.709Dia 18.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can
Quantity:
In Stock : 713
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EEU-FK1A682S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    FK
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    6800μF
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.68mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.31
  • Impedance
    25mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.112A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.64A @ 100kHz
  • Diameter
    18mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm
  • Length
    20mm