  • EEU-FC1V560
EEU-FC1V560
advertisement
Manufacturer No:
EEU-FC1V560
HK JDW NO:
590-EEU-FC1V560
Description:
FC 56μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar Radial, Can
Quantity:
In Stock : 2927
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EEU-FC1V560
    Radial, Can
  • Surface Mount
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    56μF
  • Terminal Pitch
    2.5mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    35V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.0196mA
  • Tan Delta
    0.12
  • Impedance
    350mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    188.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    290mA @ 100kHz
  • Diameter
    6.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.441 11.20mm
  • Length
    11.2mm