  • EEU-FC1V152B
EEU-FC1V152B
advertisement
Manufacturer No:
EEU-FC1V152B
HK JDW NO:
590-EEU-FC1V152B
Package:
Radial, Can
Datasheet:
EEU-FC1V152B
Description:
FC 1500μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 2.555A 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 10993
Step5Bar-code shipping tag
EEU-FC1V152B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    FC
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    1500μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    22mOhm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Multilayer
    No
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.525mA
  • Ripple Current
    2.555A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.14
  • Impedance
    22mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.044A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.555mA @ 100kHz
  • Diameter
    16mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm