  • EEU-FC0J123
EEU-FC0J123
advertisement
Manufacturer No:
EEU-FC0J123
HK JDW NO:
590-EEU-FC0J123
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
FC 12000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.635A 0.709Dia 18.00mm -55°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 251
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EEU-FC0J123
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    FC
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    12000μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    16mOhm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Multilayer
    No
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.756mA
  • Ripple Current
    3.635A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.46
  • Impedance
    16mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.09A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.635A @ 100kHz
  • Diameter
    18mm
  • Height
    31.5mm
  • Height Seated (Max)
    1.240 31.50mm
  • Length
    40mm