  • EEU-FA1E222
EEU-FA1E222
advertisement
Manufacturer No:
EEU-FA1E222
HK JDW NO:
590-EEU-FA1E222
Description:
EEU-FA 2200μF Capacitor 20% 2.555A Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
EEU-FA1E222
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Capacitance
    2200μF
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Leakage Current
    0.55mA
  • Ripple Current
    2.555A
  • Tan Delta
    0.18
  • Diameter
    16mm
  • Height
    25mm