  • EEU-FA1A562
EEU-FA1A562
advertisement
Manufacturer No:
EEU-FA1A562
Manufacturer:
Panasonic
HK JDW NO:
590-EEU-FA1A562
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
EEU-FA 5600μF Capacitor 20% 3.01A Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
EEU-FA1A562
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    5600μF
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Leakage Current
    0.56mA
  • Ripple Current
    3.01A
  • Tan Delta
    0.29
  • Diameter
    16mm
  • Height
    31.5mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Package / Case
    Aluminum
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Series
    EEU-FA
  • Tolerance
    20%