  • EEU-EE2W330
EEU-EE2W330
advertisement
Manufacturer No:
EEU-EE2W330
HK JDW NO:
590-EEU-EE2W330
Description:
EE 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.630Dia 16.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can
Quantity:
In Stock : 4840
Step5Bar-code shipping tag
EEU-EE2W330
    Radial, Can
  • Surface Mount
    NO
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    450V
  • Capacitance
    33μF
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    450V
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.901mA
  • Tan Delta
    0.24
  • Ripple Current @ Low Frequency
    350mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1A @ 100kHz
  • Diameter
    18mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm
  • Length
    20mm