  • EEU-EE2W100
EEU-EE2W100
advertisement
Manufacturer No:
EEU-EE2W100
HK JDW NO:
590-EEU-EE2W100
Description:
EE 10μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.492Dia 12.50mm -25°C~105°C Polar Radial, Can
Quantity:
In Stock : 861
Step5Bar-code shipping tag
EEU-EE2W100
    Radial, Can
  • Surface Mount
    NO
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    450V
  • Capacitance
    10μF
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    450V
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.28mA
  • Tan Delta
    0.24
  • Ripple Current @ Low Frequency
    171.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    490mA @ 100kHz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm
  • Length
    20mm