  • EEU-EE2V220B
EEU-EE2V220B
advertisement
Manufacturer No:
EEU-EE2V220B
Manufacturer:
Panasonic
HK JDW NO:
590-EEU-EE2V220B
Datasheet:
EEU-EE2V220B
Description:
22μF Capacitor 20% 660mA 5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
EEU-EE2V220B
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Packing Method
    TAPE
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.472mA
  • Ripple Current
    660mA
  • Tan Delta
    0.2
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    20mm
  • Length
    20mm