  • EEU-ED2W330Y
EEU-ED2W330Y
advertisement
Manufacturer No:
EEU-ED2W330Y
HK JDW NO:
590-EEU-ED2W330Y
Package:
Radial, Can
Datasheet:
EEU-ED2W330Y
Description:
ED 33μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 850mA 0.630Dia 16.00mm -25°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
EEU-ED2W330Y
  • Series
    ED
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    450V
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    850mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    340mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    850mA @ 100kHz
  • Diameter
    18mm
  • Height Seated (Max)
    1.319 33.50mm
  • Length
    20mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C