  • EEU-ED2V820S
EEU-ED2V820S
advertisement
Manufacturer No:
EEU-ED2V820S
HK JDW NO:
590-EEU-ED2V820S
Description:
ED 82μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.1A 0.709Dia 18.00mm -25°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 152
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EEU-ED2V820S
    14 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    82μF
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Voltage - Rated AC
    350V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    350V
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.732mA
  • Ripple Current
    1.1A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    440mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.1A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Diameter
    18mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    0.984 25.00mm