  • EEU-ED2G330SB
EEU-ED2G330SB
advertisement
Manufacturer No:
EEU-ED2G330SB
HK JDW NO:
590-EEU-ED2G330SB
Datasheet:
EEU-ED2G330SB
Description:
ED 33μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 730mA 0.630Dia 16.00mm -25°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
EEU-ED2G330SB
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • Termination
    Radial
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.802mA
  • Ripple Current
    730mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Tan Delta
    0.24
  • Ripple Current @ Low Frequency
    292mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    730mA @ 100kHz
  • Diameter
    16mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm